21 Ekim 2021 Perşembe
Anasayfa > HABERLER > OSEV’DEN VALİ YILMAZ’A ZİYARET

OSEV’DEN VALİ YILMAZ’A ZİYARET

12.07.2021 23:02 12 14 16 18 yazdır
Başkan ÖZENER, tüm üyeleri adına, Vali YILMAZ’a OSEVİN kuruluş amacı ve hedefleri hakkında aşağıdaki bilgileri sundu;
OSEV’DEN VALİ YILMAZ’A ZİYARET
Şu an için Osmaniye’mizde faaliyet gösteren 54 Sivil Toplum Kuruluşumuzun üye olduğu Osmaniye Sevdalıları Sivil Toplum Kuruluşları Platformu OSEV 6. Dönem Başkanı ve Türkiye Muhtarlar Derneği Osmaniye Merkez Mahalle Muhtarları Temsilciliği Başkanı Ahmet ÖZENER,
Başkan Yardımcısı - Halise ŞEN- Osmaniye Mimarlar Odası Başkanı
Sekreter - Ahmet KANDEMİR -Türk Eğitim Sen Osmaniye İl Başkanı
Teşkilatlanma Koordinatörü - Mehmet ÇETİNKAYA-Türk Ocakları Osmaniye Şubesi Başkanı
Mali İşler Koordinatörü - Yaşar BALCI -Osmaniye Madde Bağımlılığı ile Mücadele ve Eğitim Derneği (OMDER) Başkanı
Basın Koordinatörü - Murat Devrim AKSOY-Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Başkanı
Kültür ve Sosyal İşler Koordinatörü - Murtaza ÖZER-Osmaniye Ziraat Odası (OZO) Başkan Vekili
Sağlık ve Çevre Koordinatörü – Yüksel CAFRİ- Karetepe Kilim Kooperatifi Başkanı
Çağrı HÖRMET - Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı (TÜRKAV) Başkanı ile birlikte Vali Dr. Erdinç YILMAZ’a ziyarette bulundular.

Başkan ÖZENER, tüm üyeleri adına, Vali YILMAZ’a OSEVİN kuruluş amacı ve hedefleri hakkında aşağıdaki bilgileri sundu;

KALE’NDER ŞEHİR

Doğu Akdeniz’in İncisi, Ozanlar ve Âşıklar Diyarı, Çukurova’nın Bereketli Toprakları, Yerfıstığının Başkenti, Yukarı Çukurova’da, Ceyhan Nehri’nin doğu yakasında yer alan, alabildiğine geniş hinterlandıyla Akdeniz’in Yükselen Değeri, Bölgenin Parlayan Yıldızı, Sevdamız Osmaniye; Ceyhan Nehri, Hamıs, Karaçay, Kesiksuyu ve Sabun Çaylarıyla sulak, hem de Çukurova’yı doğuya bağlayan yolların kavşağında olması nedeniyle işlek bir bölgedir. Her tepesinde bulunan tarihi kaleleri ve yaylarıyla, Kaleler ve Yaylalar Şehri, Kurtuluş Savaşında verdiği milli mücadele ve şehitleriyle terörle mücadeleye verdiği yüzlerce Şehitle, Osmaniye Şehitler Diyarı olup Şehitlerin Başkenti olarak anılır.

Bu şehrin insanları olarak bizler, Osmaniye Sevdalıları Sivil Toplum Kuruluşları Platformu’nu (OSEV); İnsani değerler ve demokrasi misyonu ile insanımızın Türk ve İslam topluluklarının mutluluğuna, toplumsal uzlaşmaya, barışa ve demokrasinin güçlenmesine katkı sağlamak, toplumu doğru bilgilendirmek, güçlü bir sivil toplum iradesi oluşturmak, özellikle de Osmaniye’nin sosyo ekonomik, sosyo kültürel, çevre ve şehircilik ve sosyal hayatın her alanında toplumsal mutabakatın sağlanması için Osmaniye’mizin çağdaş bir şehir olma yolundaki kamu kurum ve kuruluşlarının çalışmalarına proje sunmak, yapılan güzel faaliyetlerde ilgilileri takdir etmek, eksik ve yanlışlıklarda da ilgilileri ikaz etmek, gerektiğinde bunları kamuoyu ile paylaşmak, Osmaniye lobisi oluşturmak, Osmaniyelilik bilincini geliştirmek ve Osmaniye için birlikte hareket etmeyi amaçlamak işin Osmaniye’mizin düşman işgalinden kurtuluş günü olan 7 Ocak 2016 tarihinde bir araya gelen Osmaniye’mizde faaliyet gösteren 35 Sivil Toplum Kuruluşunun oluşturduğu Kurucular Kurulu tarafından; Dernekler Kanununun “Tanımlar” başlıklı 2. maddesi (f) bendindeki, aynı kanunun “Plâtform oluşturma” başlıklı 25. maddesindeki, Dernekler Yönetmeliği’nin “Platformlar” başlıklı 94. maddesindeki hükümlerine istinaden Osmaniye’mizin düşman işgalinden kurtuluş günü olan 7 Ocak 2016 tarihinde kurduk.

Şu an için Osmaniye’mizde faaliyet gösteren 54 Sivil Toplum Kuruluşumuzun üye olduğu Osmaniye Sevdalıları Sivil Toplum Kuruluşları Platformu (Osev); Fikir Atölyesi olarak kurulduğumuz gün olan 7 Ocak 2016 tarihinde itibaren Aralık 2019 tarihine kadar yapmış olduğumuz toplantı ve görüşmelerde üye Sivil Toplum Kuruluşları tarafından olgunlaştırılan, zenginleştirilen ve şu an için hazırlanan 50 fikir projemizi devlet–millet elele düsturuyla, tüm Türkiye'de faydalanılması, uygulanması ve ilham alınması amacıyla;  Bakanlıklar, Valilik, Osmaniye Belediyesi, öngörülen ortaklar, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA), Sosyal Destek Programı (SODES), Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı Programları (KOSGEB) ve benzeri destekler çerçevesinde gerçekleştirilmesi hususunda kamuoyuna saygılarımızla sunarız.  

Bu bilgilerin ardından Başkan ÖZENER; OSEV’in gerçekleştirmek istediği ana fikir projesinin “Osmaniye'nin Körfeze Bağlanması Projesi” olduğu ve Doğu Akdeniz sahil şeridinin bir kısmının Osmaniye iline bağlanarak Osmaniye'nin denize bir kapısının olması ve bu kapıdan limana ulaşması sanayinin pazarla bağlantısının hızlanması açısında önem arz ettiğini vurguladı.

Akabinde Çukurova'nın Çanakkale'sinin Mamure olduğu, Mamurenin sadece bir istasyon olmayıp Bir devrin battığı yer, "Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır." mısralarındaki toprak, uğrunda ölenin ise Şehit Kaymakam Saim Bey olduğu vurgulandı.

Çünkü Fransızların Antep ve İslâhiye ile irtibatı kesmiyerek buradaki birliklerini takviye etmek, ayrıca Katma-Kilis ve Halep yollarını elde tutmak istediklerinden dolayı Osmaniye’deki demiryolu ve karayoluna hâkim olma çabaları, Kuva-yı Milliye Teşkilatı ve çetelerin Çukurova’daki kahramanca direnişleri nedeniyle Fransızlar buradaki bütün ümitlerini bitirmiş ve gerekli olan asker ve cephane sevkiyatlarını etkili bir şekilde Antep, Maraş ve Urfa civarına yapamaz hale getirmiştir. Bu mücadele ile Antep’in Gazi, Maraş’ın Kahraman ve Urfa’nın Şanlı olmak payelerini almalarında katkısı bulunmuştur.

Bu nedenle Saim Bey’in düşmanı gözetlediği Deli Topun kurulduğu ve Alman hastanesinin olduğu Domuztepe, Saim Bey’in şehit düştüğü Batı makas başı gibi anlam ve önem taşıyan yerlerin kurtuluş yolu ile birleştirilerek buraya Orman Müdürlüğü Ve Gençlik Ve Spor İl Müdürlüğü işbirliğiyle bir “Gençlik Kamp Alanı” yapılması ve tarihi noktaların belirtilmesi hususunda önceki valimizin talimatıyla çalışmaların başlatıldığını fakat salgın nedeniyle iş ve işlemlerin durduğu arz edildi.

Akabinde söz alan Mali İşler Koordinatörü ve Osmaniye Madde Bağımlılığı ile Mücadele ve Eğitim Derneği (OMDER) Başkanı- Yaşar BALCI Türkiye birlik olarak gerçekleştirilmek üzere olan kız evlatlarımızın uyuşturucudan arındırılması için 30 kişilik bir rehabilitasyon merkezi kurulması ile alakalı Sayın Valimiz Dr. Erdinç YILMAZ’a desteklerinden dolayı teşekkür etmiş gelişmeler istişare edilmiştir.

Ayrıca söz alan Sekreter-Türk Eğitim Sen Osmaniye İl Başkanı- Ahmet KANDEMİR “Çukurova'nın Çanakkale'si Mamure'dir.”  “Çukurova'nın Efes'i Kastabala'dır.” “Kurtuluşun karar yeri Osmaniye'dir.” gibi Osmaniye’mizin marka değerine katkı sağlayacak konularda girişimlerde bulunulmasının ilimize fayda sağlayacağını, Osmaniye’mizin denize kıyısının olmamasın hayatın olağan akışına aykırı olduğunu belirtti.

Ayrıca OSEV’in fikir projeleri hakkında OSEV Yürütme Kurulu tarafından Sayın Valimiz Dr. Erdinç YILMAZ Belediye Başkanımız Kadir KARA ve Osmaniye Korkutata Üniversitemiz Rektörümüz Prof.Dr. Turgay UZUN’a sunum yapmak istediklerini, müsait bir zamanda tensip buyururlarsa bu tanıtımın yapılmak istendiği Sayın Valimiz Dr. Erdinç YILMAZ’a arz edilmiştir.

Akabinde katılımcılar ile yapılan sohbetin ardından Sayın Valimiz Dr. Erdinç YILMAZ’a körfez projesiyle alakalı ve  “Gençlik Kamp Alanı” yapılması ve tarihi noktaların belirtilmesi hususunda elinden geleceğini yapacağını söyleyerek, ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, ziyaretleri nedeniyle Osmaniye Sevdalıları Sivil Toplum Kuruluşları Platformu (OSEV) Başkanı Ahmet ÖZENER ve Yönetim Kurulu Üyelerine teşekkür etti.
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri